2 items tagged "Wuxi Grand Slam"

  • Wuxi 2017-2018 WT Grand Slam Series and WT World Cup Team Championships

    30 December 2017 to 27 January 2018 in WT Grand Slam Champions Series Wuxi, China

    1. PROMOTER: WORLD TAEKWONDO (WT)
    WEB-SITE: www.worldtaekwondofederation.net
    2. ORGANIZING COMMITTEE: WT GRAND SLAM
    WEB-SITE:www.worldtaekwondograndslam.com
    3. VENUE: Wuxi Taihu International Expo Centre

    This inaugural event of World Taekwondo Grand Slam Champions Series shall feature World’s Top 12 Taekwondo athletes of each 8 Olympic weight categories including champions of Rio Olympic Games and Muju World Championships and Grand Prix Series.
    Medals will be awarded to the top 3 athletes in the respective weight category of the pertinent competition:
    1. PLACE: GOLD MEDAL (USD 70,000) - Athlete: USD 49,000, Coach: USD 21,000
    2. PLACE: SILVER MEDAL (USD 20,000) - Athlete: USD 14,000 Coach: USD 6,000
    3. PLACE: BRONZE MEDAL (USD 5,000) - Athlete: USD 3,500 Coach: USD 1,500

    pdf Medal Tally Male Division
    1. KOR (3-Gold, 2-Silver)
    2. RUS (1--Gold, 1-Silver, 2-Bronze)
    3. CHN (1-Silver)

    pdf Medal Tally Female Division
    1. KOR (1-Gold, 1-Bronze, 1 -4th, 6-5th)
    2. TUR (1-Gold, 1-Bronze, 3-5th, 1-6th)
    3. GBR (1-Gold, 2-5th, 1-6th)

    Maksim Khramtcov in Russia and Bianca Walkden Great in Britain Gold Medals of the World Taekwondo Grand Slam Champions Series

    Medals-Female-Male-67-80kg

    pdf 30 December 2017 Result (Competition M-80kg, W+67kg)
    Male -80kg
    1. Maksim KHRAMTCOV (RUS)
    2. Hwan NAMGOONG (KOR)
    3. Milad BEIGI (AZE)

    Medal-Male-80kg

    Female +67kg
    1. Bianca WALKDEN (GBR)
    2. Jackie GALLOWAY (USA)
    3 Nafia KUS (TUR)

    Medal-Female-67kg

    pdf Award list 30 December 2017

    Dae-hoon Lee in Korea and Ruth Gbagbi in Cote d’Ivoire gold medals of the World Taekwondo Grand Slam Champions Series 2017/18

    pdf 6 January 2018 Result (Competition M-68kg, W-67kg)
    Male -68kg
    1. Dae-hoon LEE (KOR)
    2. Shuai ZHAO (CHN)
    3. Alexey DENISENKO (RUS)

    Medal-Male-68kg 

    Female -67kg
    1. Ruth GBAGBI (CIV)
    2. Yunfei GUO (CHN)
    3. Hyeri OH (KOR)

    Medal-Female-67kg

    pdf Award list 6 January 2018

    Kyo-Don and So-Hui Kim in Korea Gold Medals of the World Taekwondo Grand Slam Champions Series

    pdf 13 January 2018 Result (Competition M+80kg, W-49kg)
    Male +80kg
    1. Kyo-Don IN (KOR)
    2. Roman KUZNETSOV (RUS)
    3. Sajjad MARDANI (IRI)

    Wuxi-Medal-Male-sv80kg

    Female -49kg
    1. So-Hui KIM (KOR)
    2. Vanja STANKOVIC (SRB)
    3. Yuntao WENREN (CHN)

    Medal-Female-49kg

    pdf Award list 13 JAN 2018

    Irem Yaman in Turkey and Tae-Hun Kim in Korea gold medals of the World Taekwondo Grand Slam Champions Series

    pdf 20 January 2018 Result (Competition M-58kg, W-57kg)
    Male -58kg
    1. Tae-Hun KIM (KOR)
    2. Jun JANG (KOR)
    3. Mikhail ARTAMONOV (RUS)

    Medal-Male-58kg 

    Female -57kg
    1. Irem YAMAN (TUR)
    2. Lijun ZHOU (CHN)
    3. Zongshi LUO (CHN)

    Medal-Female-57kg

    pdf Award list 20 JAN 2018

    WT World Cup Team Championships Wuxi 2018

    27 January 2018 DRAF Competition (Male Team, Female Team. Mixed Gender Team)

    Official Outline World Cup Team Championships.pdf

    Male Team:
    1.
    2.
    3.

    Female Team:
    1.
    2.
    3.

    Mixed Gender Team:
    1.
    2.
    3.

  • Finish Wuxi 2018 World Taekwondo Grand Slam Champions Series

    20-22 April WT G-2 Open Qualification Tournament 2018

    Grand Slam WT Wuxi 2018

    PROMOTER: WORLD TAEKWONDO (WT)
    WEB-SITE: www.worldtaekwondo.org
    ORGANIZING MNA: CHINESE TAEKWONDO ASSOCIATION(CTA)
    VENUE:Wuxi Taihu International Expo Centre
    No.88 Qingshu Rd, Taihu New City, Binhu District

    Official Outline

    20 April/Draw/Day1 Competitions (M-68kg, M+80kg, W-49kg)
    Male -68kg (Competitions 27)
    1. Hakan RECBER (TUR)
    2. Iker CASAS GARCIA (MEX)
    3. Guodong SONG (CHN)
    Male +80kg (Competitions 14)
    1. Hongyi SUN (CHN)
    2. Carlos Sansores (MEX)
    3. Stephen LAMBDIN (USA)
    Female -49kg (Competitions 22)
    1. Panipak WONGPATTANAKIT (THA)
    2. Kaiqi LIU (CHN)
    3. Rukiye YILDIRIM (TUR)

    21 April/Draw/Day2 Competitions (M-58kg, W-57kg, W+67kg)
    Male -58kg (Competitions 22)
    1. Ramnarong SAWEKWIHAREE (THA)
    2. Xiaoyi CHEN (CHN)
    3. SEONGSHIN KIM (KOR)
    Female -57kg (Competitions 21)
    1. Zongshi LUO (CHN)
    2. Hatice Kubra ILGUN (TUR)
    3. Phannapa HARNSUJIN (THA)
    Female +67kg (Competitions 9)
    1. Shuyin ZHENG (CHN)
    2. Nafia KUS (TUR)
    3. Chen LI (CHN)
    22 April/Draw/Day3 Competitions (M-80kg, W-67kg)
    Male-80kg (Competitions 27)
    1. Linglong CHEN (CHN)
    2. Jiannan HUANG (CHN)
    3. Rene LIZARRAGA (MEX)
    Female -67kg (Competitions 21)
    1. Mengyu ZHANG (CHN)
    2. Nur TATAR (TUR)
    3. Pan GAO (CHN)

     

EasyTagCloud v2.8

яндекс.ћетрика