6-9 April 2017 ETU European Under 21 Taekwondo Championships in Sofia, Bulgaria

Russia_Team_Winnir_European21_TD-2017

Web site: www.taekwondo-bulgaria.org

Date: 06 – 09 April 2017
Venue: Sport Hall „Sofia”
Address: Sofia, Park “Borisova Gradina”

ETU European Under 21 Taekwondo Championships 2017: Download the Outline

Web site Championships: eu2017.taekwondo-bulgaria.org

 
Russia_Taem_Winner_European21_TD-2017 Russia_Medals_European21
Russia Team Winner Overall European Under 21 Taekwondo Championships 2017!!!
 
06.04.2017 (Male -54kg,58kg, Female -46kg,49kg)
Draw/RESULTS_Day1.pdf
 
Medals_Male-54kg
Male -54kg (competitors: 29)
1. Dell'aquila, Vito (ITA)
2. Dagdelen, Deniz (TUR)
3. Kanaev, Andrei (RUS)
3. Abibilla, Azamat (RUS)
 
Medals_Male-58kg

Male -58kg (competitors: 38)
1. Tortosa Cabrera, Jesus (ESP)
2. Nagaev, Dmitriy (ISR)
3. Mehtiyev, Fizam (AZE)
3. Shimanov, Valeriy (RUS)

Medals_Female-46kg

Female -46kg (competitors: 28)
1. Randrianisa, Tiavo (FRA)
2. Al Halwani, Sarah (ITA)
3. Gevers, Anke (BEL)
3. Artamonova, Anastasiia (RUS)

Medals_Female-49kg

Female -49kg (competitors: 27)
1. Stankovic, Vanja (SRB)
2. Hronova, Dominika (CZE)
3. Antipenko, Natalia (RUS)
3. Cidem, Ipek (TUR)

07.04.2017 (Male -63kg,68kg, Female -53kg,57kg)
DRAW/RESULTS_Day2.pdf

Medals_Male-63kg

Male -63kg (competitors: 38)
1. Recber, Hakan (TUR)
2. Pushanko, Nikita (RUS)
3. Caballero Echevarria, Marcos (ESP)
3. Konstantinidis, Iordanis (GER)

Medals_Male-68kg

Male -68kg (competitors: 43)
1. Vladislav, Yugay (RUS)
2. Krasnov, Boris (RUS)
3. Kasidiaris, Grigoriospanagiotis (GRE)
3. Millert, Albert (POL)

Medals_Female-53kg

Female -53kg (competitors: 31)
1. Folgmann, Madeline (GER)
2. Aydin, Ela (GER)
3. Mironyuk, Alena (RUS)
3. Agris, Zeliha (TUR)

Medals_Female-57kg

Female -57kg (competitors: 28)
1. Adamkiewicz, Patrycja (POL)
2. Kayir, Ikra (TUR)
3. Richter, Jasmin (GER)
3. Tzeli, Konstantina (GRE)

08.04.2017 (Male -74kg,80kg, Female -62kg,67kg)
Draw/RESULTS_Day3.pdf

Medals_Male-74kg

Male -74kg (competitors: 33)
1. Artyukhov, Dmitriy (RUS)
2. Ishberdin, Dali (RUS)
3. Ruiz Domenech, Ramon (ESP)
3. Ventola, Attilio Fabio (ITA)

Medals_Male-80kg

Male -80kg (competitors: 23)
1. Lazoglu, Hasan Can (TUR)
2. Skourtis, Panagiotis (GRE)
3. Morozov, Ivan (RUS)
3. Micic, Vanja (SRB)

Medals_Female-62kg

Female -62kg (competitors: 33)
1. Desylla, Ioanna (GRE)
2. Turutina, Yulia (RUS)
3. Martignani, Licia (ITA)
3. Drobna, Kristyna (CZE)

Medals_Female-67kg

Female -67kg (competitors: 25)
1. Rotolo, Daniela (ITA)
2. Gaspa, Cristina (ITA)
3. Erensayin, Simge (TUR)
3. Furedi, Rebeka (HUN)

09.04.2017 (Male -87kg,+87kg, Female -73kg,+73kg)
Draw/RESULTS_Day4.pdf

Medals_Male-87kg

Male -87kg (competitors: 18)
1. Bondar, Vladyslav (UKR)
2. Atesli, Orkun (TUR)
3. Kobal, Lucijan (SLO)
3. Garbar, Andrei (UKR)

Male +87kg (competitors: 15)
1. Khadeev, Emil (RUS)
2. Melnikov, Vadim (RUS)
3. Lenkewitz, Marc (GER)
3. Georgievski, Dejan (MKD)

Medals_Female-73kg

Female -73kg (competitors: 12)
1. Martinez Gonzalez, Aida (ESP)
2. Ble, Marie Paule (FRA)
3. Bulut, Sude (TUR)
3. Zhivotkova, Arina (RUS)

Medals_Female-sv73kg

Female +73kg (competitors: 14)
1. Adamic Golic, Melani (HRV)
2. Klimko, Marina (RUS)
3. Brandl, Lorena (GER)
3. Evci, Mervenur (TUR)

Event timetable(Открыть)
Date Time Event Location
April 4 14:00–21:00 Arrivals & Registration (Optional Training) Park Hotel Moskva
April 5 10:00–18:00 Arrivals & Registration Park Hotel Moskva
  10:00–16:00 Referee Training Seminar Park Hotel Moskva
  11:00–13:00 Weigh-in Male:-54kg,-58kg, Female:-46kg,-49kg Park Hotel Moskva
  19:00–20:00 Head of Team Meeting / Drawing Lots Park Hotel Moskva
  20:00–20:30 Doctor’s meeting Park Hotel Moskva Conference Hall
April 6 COMPETITION DAY 1 09:00–13:00 Preliminaries Male:-54kg,-58kg, Female:-46kg,-49kg Sport Hall „Sofia”
  11:00–13:00 Weigh-in Male:-63kg,-68kg, Female:-53kg,-57kg Park Hotel Moskva
  13:00–14:30 Lunch Break Sport Hall „Sofia”
  14:30–17:30 Preliminaries / Semi-Finals Sport Hall „Sofia”
  17:30–19:00 Opening Ceremony Sport Hall „Sofia”
  19:30–21:30 Finals & Awarding Ceremony Sport Hall „Sofia”
April 7 COMPETITION DAY 2 09:00–13:00 Preliminaries Male:-63kg,-68kg, Female:-53kg,-57kg Sport Hall „Sofia”
  11:00–13:00 Weigh-in Male:-74kg,-80kg, Female:-62kg,-67kg Park Hotel Moskva
  13:00–14:30 Lunch Break Sport Hall „Sofia”
  15:30–18:30 Preliminaries / Semi-Finals Sport Hall „Sofia”
  18:30–20:30 Finals & Awarding Ceremony Sport Hall „Sofia”
  11:00–13:00 Weigh-in Male:-74kg,-80kg, Female:-62kg,-67kg Park Hotel Moskva
  13:00–14:30 Lunch Break Sport Hall „Sofia”
  15:30–18:30 Preliminaries / Semi-Finals Sport Hall „Sofia”
  18:30–20:30 Finals & Awarding Ceremony Sport Hall „Sofia”
April 8 COMPETITION DAY 3 09:00–13:00 Preliminaries Male:-74kg,-80kg, Female:-62kg,-67kg Sport Hall „Sofia”
  11:00–13:00 Weigh-in Male:-87kg,+87kg, Female:-73kg,+73kg Park Hotel Moskva
  13:00–14:30 Lunch Break Sport Hall „Sofia”
  15:30–18:30 Preliminaries / Semi-Finals Sport Hall „Sofia”
  18:30–20:30 Finals & Awarding Ceremony Sport Hall „Sofia”
April 9 COMPETITION DAY 4 09:00–13:00 Preliminaries Male:-87kg,+87kg, Female:-73kg,+73kg Sport Hall „Sofia”
  13:00–14:30 Lunch Break Sport Hall „Sofia”
  15:30–18:30 Preliminaries / Semi-Finals Sport Hall „Sofia”
  18:30–20:30 Finals & Awarding Ceremony Sport Hall „Sofia”
Event timetable(Закрыть)
Russian Men team(Открыть)
Member Men Name Weight Date Final place
Andrei Kanaev -54kg April 6 3
Azamat Abibilla -54kg   3
Vladislav Dilman -58kg    
Valeriy Shimanov -58kg   3
Georgyi Ryabov -63kg April 7  
Nikita Pushanko -63kg   2
Boris Krasnov -68kg   2
Vladislav Ugai -68kg   1
Dmitriy Artyukhov -74kg April 8 1
Dali Ishberdin -74kg   2
Pavel Tsygankov -80kg    
Ivan Morozov -80kg   3
Rafael Kamalov -87kg April 9  
Georgii Surkov -87kg    
Emil Khadeev +87kg    
Vadim Melnikov +87kg    
Russian Men team(Закрыть)
Russian Women team(Открыть)
Member Women Name Weight Date Final place
Anastasiia Artamonova -46kg April 6 3
Karina Ushakova -46kg    
Elizaveta Andriianenko -49kg    
Natalia Antipenko -49kg   3
Alena Mironyuk -53kg April 7 3
Elizaveta Bashkirova -53kg    
Viktoria Ovchinnikova -57kg    
Anisiia Chelokhsaeva -57kg    
Yulia Turutina -62kg April 8 2
Svetlana Burmistrova -62kg    
Polina Nikulicheva -67kg    
Kristina Prokudina -67kg    
Arina Zhivotkova -73kg April 9 3
Anastasiia Baklanova -73kg    
Olga Muzychka +73kg    
Marina Klimko +73kg   2
Russian Women team(Закрыть)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика