Russia won seven medals in 2017 WTF World Taekwondo Championships

22-30 June 2017 in Muju, Korea

Russia WTF Champ Muju 2017

- Period : June 22-30, 2017 (nine days)
- Scale : 1,768 participants from 183 countries (973 athletes, 795 team officials, 100 referees)
- Major events : eight weight divisions each for men and women, WTF General Assembly, symposium, and various sideline events
- Promoter : World Taekwondo Federation (WTF)
- Organizing Committee : 2017 Muju WTF World Taekwondo Championships Organizing Committee
- Competition 16 weight divisions (eight each for men and women) / 64 medals

Website: World Taekwondo

- Event websitehttp://www.2017worldtaekwondo.com

24-25 Jun_Drawsheets/Results_DAY1 (W-46kg, M-54kg)
Male-54kg (66 competitors)
1. KIM Tae-Hun (KOR)
2. HADIPOUR SEIGHALANI Armin (IRI)
3. DELL'AQUILA Vito (ITA)
3. SAWEKWIHAREE Ramnarong (THA)

M-54kg

24Jun. GRITSENKO Vladimir (RUS)-RAPSOMANIKIS Dionysios (GRE) 22:3 (1/32), ATMANEGARA Reinaldy (INA)-GRITSENKO Vladimir (RUS) 13:12 (1/16)

Female-46kg (49 competitors)
1. SIM Jae-Young (KOR)
2. TRUONG Thi Kim Tuyen (VIE)
3. CHARANAWAT Napaporn (THA)
3. RAMIREZ VARGAS Andrea (COL)

W-46kg

24Jun. SAKHAUTDINOVA Regina (RUS)-JIM Kong Yim Angel (HKG) 17:1 (1/32), SAKHAUTDINOVA Regina (RUS)-ZRIHEN Michal (ISR) 16:19 (1/16)

25-26 Jun_Drawsheets/Results_DAY2 (W-49kg, M-74kg)
Male-74kg (86 competitors)
1. KHRAMTCOV Maksim (RUS)
2. RAFALOVICH Nikita (UZB)
3. HAJIZAVAREH Masoud (IRI)
3. SARYMSAKOV Kairat (KAZ)

M-74kg

25Jun. KHRAMTCOV Maksim (RUS)-GONZALEZ Jorge (AND) 10:0 (1/32), KHRAMTCOV Maksim (RUS)-QUESADA BARRERA Daniel (ESP) 23:8 (1/16), KHRAMTCOV Maksim (RUS)-KIM Hun (KOR) 27:5 (1/4)

26Jun. HAJIZAVAREH Masoud (IRI)-KHRAMTCOV Maksim (RUS) WDR (1/2), KHRAMTCOV Maksim (RUS)-RAFALOVICH Nikita (UZB) 6:3 (Final)

Female-49kg (49 competitors)
1. STANKOVIC Vanja (SRB)
2. WONGPATTANAKIT Panipak (THA)
3. TOMIC Kristina (CRO)
3. WENREN Yuntao (CHN)

W-49kg

WENREN Yuntao (CHN)-IGUMENOVA Svetlana (RUS) 14:5 (1/16)

26-27 Jun_Drawsheets/Results_DAY3 (W-67kg, M-68kg)
Male-68kg (93 competitors)
1. LEE Dae-Hoon (KOR)
2. HUANG Yu-Jen (TPE)
3. ABUGHAUSH Ahmad (JOR)
3. DALAKLIEV Vladimir (BUL)

Male-68kg 

26Jun. MININ Viacheslav (RUS)-HONMA Masanojo (JPN) 17:5 (1/32),  MININ Viacheslav (RUS)-ROZALI Rozaimi (MAS) WDR (1/16), MININ Viacheslav (RUS)-GRACE Jacob (USA) 31:25 (1/8), MININ Viacheslav (RUS)-ABUGHAUSH Ahmad (JOR) 10:15 (1/4)

Female-67kg (34 competitors)
1. TATAR Nur (TUR)
2. Mc PHERSON Paige (USA)
3. KIM Jan-Di (KOR)
3. ZHANG Mengyu (CHN)

Female-67kg

26Jun. KHAN Polina (RUS)-YERGESHOVA Feruza (KAZ) 8:4(1/16), KHAN Polina (RUS)-KIM Jan-Di (KOR) 8:14 (1/8)

27-28 Jun_Drawsheets/Results_DAY4 (W-53kg, W+73kg, M-58kg)
Male-58kg (85 competitors)
1. JEONG Yun-Jo (KOR)
2. ARTAMONOV Mikhail (RUS)
3. NAVARRO Carlos (MEX)
3. TORTOSA CABRERA Jesus (ESP)

Male-58kg

27Jun. ANTOINE THIERY AM (CMR)-ARTAMONOV Mikhail (RUS) 1:23 (1/32), NGUYEN van Duy (VIE)-ARTAMONOV Mikhail (RUS) 8:13 (1/16), BENSALEH Salaheddine (BEL)-ARTAMONOV Mikhail (RUS) 6:16 (1/8), ARTAMONOV Mikhail (RUS)-ASHOURZADEH FALLAH Farzan (IRI) 8:7 (1/4)

28 Jun. TORTOSA CABRERA Jesus (ESP)-ARTAMONOV Mikhail (RUS) 15:25 (1/2), JEONG Yun-Jo (KOR)-ARTAMONOV Mikhail (RUS) 24:23 (Final)

Female-53kg (58 competitors)
1. AGRIS Zeliha (TUR)
2. KUDASHOVA Tatiana (RUS)
3. MAMADIBRAGIMOVA Dinoraho (UZB)
3. TARVIDA Inese (LAT)

Female-53kg

27Jun.  ENGLISH Kyah (AUS)-KUDASHOVA Tatiana (RUS)  0:14 (1/16), NWOSU Chinazum (NGR)-KUDASHOVA Tatiana (RUS) 1:19 (1/8), WEI Xiaojing (CHN)-KUDASHOVA Tatiana (RUS) 1:16 (1/4)

28 Jun. TARVIDA Inese (LAT)-KUDASHOVA Tatiana (RUS) 5:11 (1/2), AGRIS Zeliha (TUR)-KUDASHOVA Tatiana (RUS) 11:8 (Final)

Female+73kg (37 competitors)
1. WALKDEN Bianca (GBR)
2. GALLOWAY Jackie (USA)
3. AN Saebom (KOR)
3. ZHENG Shuyin (CHN)

Female-sv73kg

IVANOVA Olga (RUS)-JAHL Marlene (AUT) 12:2 (1/16), IVANOVA Olga (RUS)-SIMON ALAMO Rosanna (ESP) GDP 2 : 0 (1/8), WALKDEN Bianca (GBR)-IVANOVA Olga (RUS) 10:2 (1/4)

28-29 Jun_Drawsheets/Results_DAY5 (W-73kg, M+87kg, M-87kg)
Male-87kg (51 competitors)
1. BACHMANN Alexander (GER)
2. LARIN Vladislav (RUS)
3. IN Kyo-Don (KOR)
3. TRAJKOVIC Ivan (SLO)

Male-87kg

28Jun. LARIN Vladislav (RUS)-AZIMOV Davronbek (UZB) 21:6 (1/16), LARIN Vladislav (RUS)-RAJABI Saeid (IRI) 20:4 (1/8), LARIN Vladislav (RUS)-SOUMARE Karamoko (MLI) 22:7 (1/4)
29Jun. LARIN Vladislav (RUS)-IN Kyo-Don (KOR) GDP 2 : 0 (1/2), LARIN Vladislav (RUS)-BACHMANN Alexander (GER) 9:11 (Final)

Male+87kg (49 competitors)
1. ISSOUFOU Abdoul (NIG)
2. CHO Mahama (GBR)
3. KUZNETSOV Roman (RUS)
3. OBAME Anthony (GAB)

Male-sv87kg

28Jun. AYMAN Mohamed (EGY)-KUZNETSOV Roman (RUS) 7:12 (1/16), LAMBDIN Stephen (USA)-KUZNETSOV Roman (RUS) 5:7 (1/8), KUZNETSOV Roman (RUS)- SHOKIN Dmitriy (UZB) 9:7 (1/4)
29Jun. CHO Mahama (GBR)-KUZNETSOV Roman (RUS) 22:4 (1/2). 

Female-73kg (39 competitors)
1. MANDIC Milica (SRB)
2. OH Hyeri (KOR)
3. ESPINOZA Maria (MEX)
3. OOGINK Reshmie (NED)

Female-73kg

28Jun. ANIC Franka (SLO)-ZHDANOVA Karina (RUS) 8:9 (1/16), KRZEMIENIECKA Aleksandra (POL)-ZHDANOVA Karina (RUS) 6:9 (1/8), ESPINOZA Maria (MEX)-ZHDANOVA Karina (RUS) 16:12 (1/4)

29-30 Jun_Drawsheets/Results_DAY6 (W-57kg, M-63kg)
Male-63kg (90 competitors)
1. ZHAO Shuai (CHN)
2. HOSSEINI Mirhashem (IRI)
3. MAMMADOV Mahammad (AZE)
3. SINDEN Bradly (GBR)

M-63kg

29Jun. SIMON Szabolcs ROU-IZUTDINOV Bolat (RUS) 5:25 (1/32), SAURAV -Saurav (IND)-IZUTDINOV Bolat (RUS) 1:19 (1/16), GOMEZ Alvaro (COL)-IZUTDINOV Bolat (RUS) 9:11 (1/8), MAMMADOV Mahammad (AZE)-IZUTDINOV Bolat (RUS) 11:7 (1/4)

Female-57kg (60 competitors)
1. LEE Ah-Reum (KOR)
2. ILGUN Hatice Kubra (TUR)
3. GLASNOVIC Nikita (SWE)
3. JONES Jade (GBR)

Female-57kg

29Jun. OQUENDO Aniat (PUR)-KIM Ekaterina (RUS) 0:6 (1/32), VULETIC Bruna (CRO)-KIM Ekaterina (RUS) SUP 8 : 8 (1/16)

30 Jun_Drawsheets/Results_DAY7 (W-62kg, M-80kg)
Male-80kg (69 competitors)
1. BEIGI HARCHEGANI Milad (AZE)
2. KOTKOV Anton (RUS)
3. COOK Aaron (MDA)
3. SANSUM Damon (GBR)

Male-80kg

30Jun.  KOTKOV Anton (RUS)-DSQ (1/32), KOTKOV Anton (RUS)-ERFANIAN DANESHVAR P.(IRI) 20:14 (1/16), KOTKOV Anton (RUS)-PARK Yong-Hyun (KOR) 10:5 (1/8), KOTKOV Anton (RUS)-ORDEMANN Richard Andre (NOR) GDP 2 : 0 (1/4), SANSUM Damon (GBR)-KOTKOV Anton (RUS) GDP 0 : 2 (1/2), KOTKOV Anton (RUS) -BEIGI HARCHEGANI Milad (AZE) 3:21 (Final), 

Female-62kg (50 competitors)
1. GBAGBI Ruth (CIV)
2. ALIZADEH ZENOORIN Kimia (IRI)
3. KIM So-Hee (KOR)
3. KUZMINA Tatiana (RUS)

Female-62kg

30Jun. CIUCHITU Ana (MDA)-KUZMINA Tatiana (RUS) 4:6 (1/16), KUZMINA Tatiana (RUS)-BIBALAYEVA Gulim (KAZ) GDP 2 : 0 (1/8), KUZMINA Tatiana (RUS)-JIRANKOVA Iveta (CZE) 3:2 (1/4), KUZMINA Tatiana (RUS)-ALIZADEH ZENOORIN Kimia (IRI) 6:9 (1/2)

LIVE 2017 World Taekwondo Championships, Muju

Russia Team and World Taekwondo Championships in Muju, Korea

Russia WTF Champ Muju 2017

Member Men Name

Weight

Date

Final place

Vladimir Gritsenko

54㎏

24-25 Jun

Mikhail Artamonov

58㎏

27-28 Jun

 SILVER
Bolat Izutdinov 63㎏ 29-30 Jun
Viacheslav Minin 68㎏ 26-27 Jun
Maksim Khramtcov 74㎏ 25-26 Jun  GOLD
Anton Kotkov 80㎏ 30 Jun  SILVER
Vladislav Larin 87㎏ 28-29 Jun  SILVER
Roman Kuznetsov +87㎏ 28-29 Jun  BRONZ
Member Women Name

Weight

Date

Final place

Regina Sakhautdinova 46㎏ 24-25 Jun
Svetlana Igumenova 49㎏ 25-26 Jun
Tatiana Kudashova 53㎏ 27-28 Jun  SILVER
Ekaterina Kim 57㎏ 29-30 Jun
Tatiana Kuzmina 62㎏ 30 Jun  BRONZ
Polina Khan 67㎏ 26-27 Jun
Karina Zhdanova 73㎏ 28-29 Jun
Olga Ivanova +73㎏ 27-28 Jun

 

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика