19-22 May 2016, 22th European Taekwondo Championships in Montreux, Switzerland

ETU2016 Winnars Vladislav Larin

22 may of Finale day European Taekwondo Senior Championships 2016 Vladislav Larin gold medals, Roman Kuzentsov silver medals in Olga Ivanova bronze medals the Russian National Team.
ETU2016_Winnars_Tatiana_Kudashova

20 may of 2 day European Taekwondo Senior Championships 2016 winners Tatiana Kudashova gold medals in Konstantin Minin bronz medals and Russian National Team.

ETU-2016_Bronze_medals_Russia_team
19 may of 1 day Alexandra Lychagina, Mikhail Artamonov, Stanislav Denisov, Ruslan Poiseev in Russian National Team and bronze medals European Taekwondo Senior Championships 2016.

387 fighters from 46 countries will participate in the 22nd edition of the European Championships.
Four Olympic champions of London 2012 will be part Montreux: Jade Jones (GB) -57kg, Milica Mandic (SRB) 73kg, Joel Gonzales (ESP) -63kg, Servet Tazegül (TUR) -68kg! 

Website: http://www.taekwondoeuro2016.com/
Registration is only possible via the Hangastar website: www.hangastar.com/wtf/
European Taekwondo Senior Championships 2016
Liveresults: http://www.tpss.eu/liveresults

1ND DAY May 19 (Female 46kg, 49kg/Male 54kg, 58kg)

FEMALE -46 kg (15 athletes)

female_medals-46kg

1. Romoldanova, Iryna (UKR)
2. Palmer Soler, Blanca (ESP)
3. Yildirim, Rukiye (TUR)
3. Mustapha, Hajer (FRA)

FEMALE -49 kg (19 athletes)

FEMALE-49kg

1. Bogdanovic, Tijana (SRB)
2. Petrusic, Ana (SLO)
3. Zaninovic, Lucija (CRO)
3. Lychagina, Alexandra (RUS) - (Lychagina, Alexandra (RUS) - Petrusic, Ana (SLO) 1:2 - 1/4 finals)

MALE -54 kg (26 athletes)

MALE-54kg

1. Laachraoui, Mourad (BEL)
2. Tortosa Cabrera, Jesus (ESP)
3. Denisov, Stanislav (RUS) - ( Denisov, Stanislav (RUS) - Laachraoui, Mourad (BEL) 5:7 - 1/4 finals)
3. Artamonov, Mikhail (RUS) - ( Artamonov, Mikhail (RUS) - Tortosa Cabrera, Jesus (ESP) 1:3 - 1/4 finals)

MALE -58 kg (30 athletes)

MALE-58kg

1. Braganca, Rui (POR)
2. Atias, Ron (ISR)
3. Pearce, Feyi (GBR)
3. Poiseev, Ruslan (RUS) - (Poiseev, Ruslan (RUS) - Braganca, Rui (POR) 2:3 - 1/4 finals)

DRAWSHEETS/Results 1ND DAY May 19 (Female 46kg, 49kg/Male 54kg, 58kg) 

2ND DAY May 20 (Female 53kg, 57kg, Male 63kg, 68kg)

FEMALE -53 kg (25 athletes)

ETU2016_Winars_Female_53kg
1. Tatiana Kudashova (RUS) - (Kudashova, Tatiana (RUS) - Abakarova, Patimat (AZE) 4:3 Finals)
2. Patimat Abakarova (AZE)
3. Zeliha Agris (TUR)
3. Floriane Liborio (FRA)

FEMALE -57 kg (26 athletes)

ETU2016_Winnars_Female_57kg
1. Jade Jones (GBR)
2. Nikita Glasnovic (SWE)
3. Raheleh Asemani (BEL)
3. Martina Zubcic (CRO)

MALE -63 kg (30 athletes)

ETU2016_Winnars_Male_63kg
1. Jaouad Achab (BEL)
2. Jaroslaw Mecmajer (POL)
3. Stevens Barclais (FRA)
3. Joel Gonzalez Bonilla (ESP)

MALE -68 kg (35 athletes)

1. Servet Tazegul (TUR)
2. Hamza Adnan-Karim (GER)
3. Sergey Vardazaryan (ARM)
3. Konstantin Minin (RUS) - (Minin, Konstantin (RUS) - Tazegul, Servet (TUR) 5:15 - 1/4 finals)

 

DRAWSHEETS/Results 2ND DAY May 20 (Female 53kg, 57kg, Male 63kg, 68kg) 

3ND DAY May 21 (Female 62kg, 67kg, Male 74kg, 80kg)

FEMALE -62 kg ( 24 athletes)
1. Yaman, Irem (TUR)
2. Wiet Henin, Magda (FRA)
3. Rotolo, Daniela (ITA)
3. Gulec, Rabia (GER)

FEMALE -67 kg ( 23 athletes)
1. Williams, Lauren (GBR)
2. Tatar, Nur (TUR)
3. Jelic, Matea (CRO)
3. Niare, Haby (FRA)

MALE -74 kg ( 33 athletes)
1. Ferreira, Julio (POR)
2. Kanaet, Toni (CRO)
3. Corten, Nicholas (BEL)
3. Treviso, Claudio (ITA)

MALE -80 kg ( 25 athletes)
1. Beigi Harchegani, Milad (AZE)
2. Sari, Yunus (TUR)
3. Cook, Aaron (MDA)
3. Pazinski, Piotr (POL)

DRAWSHEETS/Results 3ND DAY May 21 (Female 62kg, 67kg, Male 74kg, 80kg)

4ND DAY May 22 (Female 73kg, +73kg, Male 87kg, +87kg)

FEMALE -73 kg ( 17 athletes)

ETU2016_Winnars_Female_73kg

1. Iva Rados (CRO)
2. Milica Mandic (SRB)
3. Petra Matjasevic (MKD)
3. Reshmie Oogink (NED)

FEMALE +73 kg ( 13 athletes)

ETU2016_Winnars_Female_sv73kg

1. Bianca Walkden (GBR)
2. Nafia Kus (TUR)
3. Olga Ivanova (RUS)
3. Rosanna Simon Alamo (ESP)

MALE -87 kg ( 24 athletes)- FINAL: Larin, Vladislav - Yeremyan, Arman 1-0 golden point

ETU2016_Winnars_Male_87kg

1. Vladislav Larin (RUS)
2. Arman Yeremyan (ARM)
3. Drasko Jovanov (SRB)
3. Payam Ghobadi Oughaz (AZE)

MALE +87 kg ( 18 athletes)- FINAL: Kuznetsov, Roman – Silla, Arman-Marshall 10-11

ETU2016_Winars_Male_sv87kg

1. Arman-Marshall Silla (BLR)
2. Roman Kuzentsov (RUS)
3. Piotr Hatowski (POL)
3. Omar El Yazidi (FRA)

DRAWSHEETS/Results 4ND DAY May 22 (Female 73kg, +73kg, Male 87kg, +87kg)

Russian national team athletes:

Member Men Name Weight WORLD RANKIN(May) Date Final place
ARTAMONOV Mikhail 54 №106 19 May  Bronze
DENISOV Stanislav 54 №6 19 May  Bronze
SHUBITIDZE Shalva 58 №132 19 May  
POISEEV Ruslan 58 №18 19 May Bronze 
GAMZATOV Shamsutdin 63 №94 20 May  
IRGALIEV Arman 63 №24 20 May  
MININ Konstantin 68 №16 20 May  Bronze
MININ Viacheslav 68 №28 20 May  
Ustaev Said 74 №33 21 May  
GAUN Albert 80 №8 21 May  
LARIN Vladislav 87 №6 22 May Gold 
KIRICHENKO Yury +87 №31 22 May  
KUZNETSOV Roman +87 №29 22 May Silver
Member Women Name Weight WORLD RANKIN(May) Date Final place
USENKO Polina 46 №46 19 May  
LYCHAGINA Alexandra 49 №21 19 May Bronze 
IGUMENOVA Svetlana 49 №11 19 May  
KIM Ekaterina 53 №9 20 May  
KUDASHOVA Tatiana 53 №26 20 May Gold
DRIAMOVA Milana 57 №41 20 May  
ZHURAVLEVA Daria 57 №27 20 May  
EVLAMPYEVA Elena 62 №54 21 May  
BARYSHNIKOVA Anastasiia 67 №4 21 May  
ZHIVOTKOVA Arina 73 №60 22 May  
GURSKAIA Anastasiia 73 №17 22 May  
IVANOVA Olga +73 №5 22 May Bronze 

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика