European Under 21 Championships 2016 in Russian Federation, Republic of Chechnya
Russia Team Winners European Under21 20163 

Competition Date: 23 –26 July 2016
Venue: Sport Hall „Olympiysk”
Address: Grozny city, Stakhanovtsev 5A.

pdfOutline_under21_grozny.pdf

Registration is only website: www.hangastar.com/wtf/ 

Promoter: www.taekwondoetu.org
Web site Organization:www.tkdrussia.ru

Please, send this form to e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. 

Общекомандный зачет pdfOVERALL TEAM RESULTS - U21 GROZNY 2016  

Russia_Team_Winners

1. Russia National Team RUS (Золото-10, Серебро-7, Бронза-8)
2. Turkey National Team TUR (Золото-3, Серебро-2, Бронза-6)
3. Greece National Team GRE (Золото-1, Серебро-2, Бронза-6)

Мужской командный зачет: pdfMALE TEAM RESULTS - U21 GROZNY 2016
1. Russia National Team RUS (5 ,5, 4)
2. Turkey National Team TUR (2, 1, 4)
3. Poland National Team POL (1, 0, 1)

Женский командный зачет: pdfFEMALE TEAM RESULTS - U21 GROZNY 2016  

Russia_Team_female_Under21-2016

1. Russia National Team RUS (5, 2, 4)
2. Greece National Team GRE (1, 1, 5)
3. Turkey National Team TUR (1, 1, 2)

July 23 COMPETITION DAY 1

FEMALE -46 kg (10 athletes)

 Female_46kg

1. Sakhautdinova Regina (RUS)
2. Patakfalvy Luca (HUN)
3. Kouttouki Kyriaki (CYP)
3. Apoikou Varvara (GRE)

Lager, Biana (RUS) - Iloglu, Sumeyye (TUR) 18:10 (1/16)
Kouttouki, Kyriaki (CYP) - Lager, Biana (RUS) 10:4 (1/4)

FEMALE-49kg (12 athletes) 

Female_49kg

1. Andreopoulou Ioanna (GER)
2. Chorbanova Nikol (BUL)
3. Anokhina Anastasiia (RUS)
3. Chioti Agni Danai (GRE)

MALE -54 kg (15 athletes)

Male_54kg

1. Vladimirov. Aleksei (RUS)
2. Rudnik. Aleksei (RUS)
3. Malchenko Taras (UKR)
3. Dagdelen Deniz (TUR)

MALE -58 kg (19 athletes) 

Male_58kg

1. Kochkorbaev, Gulzhigit (RUS)
2. Dolmaci, Mertcan (TUR)
3. Haimovits, Gadi Liel (ISR)
3. Polat Mehmet, Kani (TUR)

Results/Drawsheet 1ND DAY July 23 (Female 46kg, 49kg/Male 54kg, 58kg)

July 24 COMPETITION DAY 2

FEMALE -53 kg (11 athletes) 

Female_53kg
1. Kudashova, Tatiana (RUS)
2. Cheloksaeva, Anisiia (RUS)
3. Rutkowska, Magdalena (POL)
3. Tvaronaviciute, Klaudija (LTU)

FEMALE -57 kg (11 athletes) 

Female_57kg 

1. Kontou, Stavroula (GRE)
2. Antoniou, Anna Maria (CYP)
3. Kramarenko, Ekaterina (RUS)
3. Yilmaz, Tugba (TUR)

MALE -63 kg (19 athletes) 

Male_63kg

1. Andrienko, Pavel (RUS)
2. Aliev, Rusian (RUS)
3. Millert, Albert (POL)
3. Dzhordzhev, Mitko (BUL)

MALE -68 kg (19 athletes) 

Male_68kg

1. Yugay, Vladislav (RUS)
2. Chamalidis, Konstantinos (GRE)
3. Aliyev, Aliaskar (AZE)
3. Erkovan, Samet (TUR)

Results/DRAWSHEETS 2ND DAY July 24 (Female 53kg, 57kg, Male 63kg, 68kg)

July 25 COMPETITION DAY 3

FEMALE -62 kg (10 athletes) 

Female_62kg

1. Prokudina, Kristina (RUS)
2. Koukoumelou, Maria (GRE)
3. Desylla Ioanna, Stavroula (GRE)
3. Bashkirova, Valeriia (RUS)

FEMALE -67 kg (11 athletes) 

Female_67kg

1. Erensayin, Simge (TUR)
2. Pichugina, Anna (RUS)
3. Tomazou, Souzanna (CYP)
3. Furedi, Rebeka (HUN) 

Ulfig, Jagoda (POL) - Kukanova, Valeriya (RUS) 0:1 SDP (1/16)
Kukanova, Valeriya (RUS) - Tomazou, Souzanna (CYP) 1-1 SUP (1/4)

MALE -74 kg (14 athletes) 

Male_74kg

1. Khramtcov, Maksim (RUS)
2. Kakouris, Georgios (CYP)
3. Daurov, Kadyrbech (RUS)
3. Kostenevych, Kostiantyn (UKR)

MALE -80 kg (16 athletes) 

Male_80kg

1. Holubowicz, Karol (POL)
2. Zemledeltsev, Andrei (RUS)
3. Lazoglu, Hasan Can (TUR)
3. Shtylkov, Petr (RUS)

Results/DRAWSHEETS 3ND DAY July 25 (Female 62kg, 67kg, Male 74kg, 80kg)

July 26 COMPETITION DAY 4 

FEMALE -73 kg (6 athletes) 

Female_73kg

1. Baklanova, Anastasiia (RUS)
2. Celik, Bilgehan (TUR)
3. Ikaeva, Alina (RUS)
3. Moysidou, Maria (GRE)

FEMALE +73 kg (4 athletes) 

Female_sv73kg

1. Muzychka, Olga (RUS)
2. Kowalczuk, Aleksandra (POL)
3. Ntintou, Eleni (GRE)
3. Asma, Ayse (TUR)

MALE -87 kg (9 athletes) 

Male_87kg

1. Celik, Omer Firat (TUR)
2. Terekhov, Ruslan (RUS)
3. Tivanov, Roman (RUS)
3. Bondar, Vladyslav (UKR)

MALE +87 kg (6 athletes) 

Male_sv87kg

1. Bayram, Talha (TUR)
2. Metalnikov, Aleksandr (RUS)
3. Aiukaev, Rafail (RUS)
3. Tsachtsirlis, Dimitrios (GRE)

Results/DRAWSHEETS 4ND DAY July 26 (Female 73kg, +73kg, Male 87kg, +87kg)

Russian national team athletes in European Under 21 Championships 2016:

Member Men Name Weight WORLD RANKIN(July) WTF President Cup Date Final place
1 VLADIMIROV, Aleksei 54 №127 July23 Gold
1 Rudnik, Aleksei 54 + July23 Silver 
1 GRITSENKO, Vladimir 54 + July23
2 KIRGUEV, Tamerlan 58 №200 July23
2 Kochkorbaev,Gulzhigit 58 July23 Gold
2 BOVKUN, Viacheslav 58 + July23
3 ANDRIENKO, Pavel 63 №149 July24 Gold 
3 Aliev, Ruslan 63 July24 Silver
4 YUGAY, Vladislav 68 №296 July24 Gold 
5 Khramtcov, Maksim 74 July25 Gold
5 DAUROV, Kadyrbech 74 №83 July25  Bronze
5 KARNUTA, Sergey 74 + July25
5 SHTYLKOV, Petr 74 + July25  Bronze
6 ZEMLEDELTSEV,Andrei 80 №396 July25 Silver 
7 PRYAZHNIKOV,Alexey 87 №39 July26
7 Tivanov, Roman 87 + July26 Bronze
7 BAIMATOV, Artur 87 + July26
7 TEREKHOV, Ruslan 87 + July26 Silver 
8 AIUKAEV, Rafail +87 №65 July26 Bronze 
8 METALNIKO,Alexander +87 July26 Silver 
Member Women Name Weight WORLD RANKIN(July) WTF President Cup Date Final place
1 SAKHAUTDINOVA,Regina 46 №74 July23 Gold
1 LAGER, Biana 46 July23
2 ANOKHINA, Anastasiia 49 №138 July23 Bronze 
2 FOMICHEVA, Sofia 49 №186  July23
3 KUDASHOVA, Tatiana 53 №9 July24 Gold 
3 Cheloksaeva, Anisiia 53 Silver
4 KRAMARENKO, Ekaterina 57 №105 July24  Bronze
4 MELNIKOVA, Sofia 57 + July24
5 PROKUDINA, Kristina 62 №61 July25 Gold 
5 BASHKIROVA, Valeriia 62 №81  July25 Bronze 
6 KHAN, Polina 67 №256 July25
6 KUKANOVA, Valeriya 67 July25
6 PICHUGINA, Anna 67 July25 Silver 
7 TURUTINA, Yulia 73 №48 July26
7 IKAEVA, Alina 73  №60 + July26 Bronze 
8 MUZYCHKA, Olga +73 №81 July26  Gold
8 BAKLANOVA, Anastasiia +73 + July26  Gold

 

 

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика