16-20 November 2016 World Taekwondo Junior Championships in Bill Copeland Sports Centre

Join us as we welcome over 800 athletes (males and females) and their teams from over 100 countries. Be part of the experience in Burnaby

2016 WTF Taekwondo Junior Team  Russia_Junior_National_Team

Top five Male team division - Korea, Russia, Turkey, Iran, Chinese Taipei
Top five Female team division - Iran, Chinese Taipei, Russia, Turkey, Korea

 Male_Female_MVP

Male MVP - Korea Chan-Ho Jung (-55kg)
Female MVP - Canada Skylar Park (-59kg)

Best_Male_Female_Coach

Best Coach Female in Iran - Fatemeh Safarpour
Best Male Coach in Korea - Jung-ho Kim

16 November 1st Day_2016 WTF World Taekwondo Junior Championships (W-42kg, W-44kg, M-45kg & M-48kg)
Draw Sheet/RESULTS_Female -42kg
Draw Sheet/RESULTS_Female -44kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -45kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -48kg

Male 45 kg ( Competitions)
1. BAE Jun-Seo (KOR)
2. CHANG Cheng-Chun (TPE)
3. GANBARLI Ayaz (AZE)
3KHONGKRAPHAN Yutthaya (THA)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-45kg

POPOV Georgy (RUS)-BEKIARIS Ioannis (GRE) 13:0 (1/48), CHERTKOSHVILI Shalva (GEO)-POPOV Georgy (RUS) 4:7 (1/16), POPOV Georgy (RUS)-HASAN Bilal (USA) 14:2 (1/8), POPOV Georgy (RUS)-BAE Jun-Seo (KOR) 6:6 (1/4)

Male 48 kg ( Competitions)
1. MOK Jae-Hee (KOR)
2. TANGCHATKAEW Saran (THA)
3. IOANNOU Georgios (GRE)
3. TAI Ting Wei (TPE)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-48kg

ODINAEV Rustam (RUS)-ZAKI Youssef (EGY) 3:5 1/32

Female 42 kg ( Competitions)
1. NEJAD KATESARI Mobina (IRI)
2. LAGUNA PEREZ Irene (ESP)
3. USHAKOVA Karina (RUS)
3. ZAMPETTI Sofia (ITA)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-42kg

BESSPALOVA Daryna (UKR)-USHAKOVA Karina (RUS) 11:9 (1/32), MESYNDIANOU Romalea (GRE)-USHAKOVA Karina (RUS) 2:9 (1/8), USHAKOVA Karina (RUS)-GOGEBAKAN Emine (TUR) 14:13 (1/4), USHAKOVA Karina (RUS)-NEJAD KATESARI Mobina (IRI) 0:16 (1/2)

Female 44 kg ( Competitions)
1. HO Thi Kim Ngan (VIE)
2. CALDERON Maria (CRC)
3. ESME Derya (TUR)
3. VALDEZ Abigail Faye (PHI)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-44kg

PODREZ Vasilina (RUS)-CHEN Jeih-Die (TPE) 9:10 (1/32)

2016 WTF World Taekwondo Junior Championships - Day 1

Opening Ceremony: 17:00 ~ 19:00 (Vancouver Time)
Semi-finals & Final: 19:00 ~ 21:00
Awarding Ceremony: 21:00 ~ 22:00

17 November 2st Day-2016 WTF World Taekwondo Junior Championships (W-46kg, W-49kg, M-51kg, M-55kg)
Draw Sheet/RESULTS_Female -46kg
Draw Sheet/RESULTS_Female -49kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -51kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -55kg

Male 51kg ( Competitions)
1. JANG Jun (KOR)
2. SAFARI SOUMEEH Ebrahim (IRI)
3. HUANG Sheng-Lun (TPE)
3. KIRSANOV Sergei (RUS)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-51kg

JORQUERA CALA Joan (ESP)-KIRSANOV Sergei (RUS) 1:10 (1/16), GARIBALDI Brad (ECU)-KIRSANOV Sergei (RUS) 4:16 (1/8), KIRSANOV Sergei (RUS)-BEKOULIS Konstantinos (GRE) 12:0 (1/4), KIRSANOV Sergei (RUS)-JANG Jun (KOR) 5:19 (1/2)

Male 55kg ( Competitions)
1. JUNG Chan-Ho (KOR)
2. MAGOMEDOV Gashim (AZE)
3. BASERI Ali (IRI)
3. EL AMRANI (Houssam MAR)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-55kg

AVILA GONZALEZ Daniel Alejandro (MEX)-MOISEEV Vladislav (RUS) 5:2 (1/32)

Female 46kg ( Competitions)
1. CHARANAWAT Napaporn (THA)
2. BAYAA Rim (SWE)
3. MURATKYZY Nuray (KAZ)
3. SEMBERG Abishag (ISR)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-46kg

BASTOS Filipa (POR)-LAGER Biana (RUS) 0:3 (1/16), LAGER Biana (RUS)-CORELLI Martina (ITA) 1:4 (1/8)

Female 49kg ( Competitions)
1. KIM Yu-Jin (KOR)
2. SUNG Chia Yin (TPE)
3. BRISKAROVA Gabriela (SVK)
3. SOUZA Daniela Paola (MEX)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-49kg

DMITRIEVA-BAKHANSKAYA Yadviga (RUS)-NGUYEN Thi Kim Tuyen (VIE) 6:0 (1/16), DMITRIEVA-BAKHANSKAYA Yadviga (RUS)-WALTER Naima (SWE) 10:0 (1/8), DMITRIEVA-BAKHANSKAYA Yadviga (RUS)-SOUZA Daniela Paola (MEX) 0:0 (1/4)

2016 WTF World Taekwondo Junior Championships - Day 2

Semi-finals & Final: 17:00 ~ 19:00
Awarding Ceremony: 19:00 ~ 20:00

18 November 3st Day-2016 WTF World Taekwondo Junior Championships (W-52kg, W-55kg, M-59kg, M-63kg)
Draw Sheet/RESULTS_Female -52kg
Draw Sheet/RESULTS_Female -55kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -59kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -63kg

Male 59kg ( Competitions)
1. RECBER Hakan (TUR)
2. LAKEHAL Omar (MAR)
3. CHOI Woo-Jin (KOR)
3. NAZARYAN David (RUS)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-59kg

NAZARYAN David (RUS)-DUPONT Antoine (BEL) 14:1 (1/16), NAZARYAN David (RUS)-WANG Yulong (CHN) 9:3 (1/8), NAZARYAN David (RUS)-CAULO Francesco (ITA) 17:1 (1/4), NAZARYAN David (RUS)-RECBER Hakan (TUR) 6:10 (1/2) 1/32,  

Male 63kg ( Competitions)
1. BAKHSHI Amir Mohammad (IRI)
2. PUSHANKO Nikita (RUS)
3. KAVURAT Ferhat Can (TUR)
3. LIU Joshua (USA)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-63kg

PUSHANKO Nikita (RUS)-SANTOS Peterson (BRA) 8:2 (1/32), XU Yu-Cheng (TPE)- PUSHANKO Nikita (RUS) 0 : 3 GDP (1/16), PUSHANKO Nikita (RUS)-HERNANDEZ Jorge (PUR) 13:1 (1/8), PUSHANKO Nikita (RUS)-LIU Joshua (USA) 12:6 (1/2), PUSHANKO Nikita (RUS)-BAKHSHI Amir Mohammad (IRI) 0:4 (Final)

Female 52kg ( Competitions)
1. LO Chia-Ling (TPE)
2. KVARTALNAIA Ekaterina (RUS)
3. AOUN Laetitia (LIB)
3. KAYIR Ikra (TUR)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-52kg

KVARTALNAIA Ekaterina (RUS)-NAGHMOUCHI Rania (TUN) 3:1 (1/16), KVARTALNAIA Ekaterina (RUS)-PALI Christina (AUT) 3:1 (1/8), GAERLAN BK (PHI)-KVARTALNAIA Ekaterina (RUS) 0:6 (1/4), KVARTALNAIA Ekaterina (RUS)-AOUN Laetitia (LIB) 10:8 (1/2), LO Chia-Ling (TPE)-KVARTALNAIA Ekaterina (RUS) 5:1 (Final) 1/32

Female 55kg ( Competitions)
1. ZHOU Lijun (CHN)
2. BEROS Kristina (CRO)
3. BABALOU Mobina (IRI)
3. NIKLIBORC Natalia (POL)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-55kg

ZHOU Lijun (CHN)-MELNIKOVA Sofia (RUS) 6:0 (1/32)

2016 WTF World Taekwondo Junior Championships - Day 3

Semi-finals & Final: 17:00 ~ 19:00
Awarding Ceremony: 19:00 ~ 20:00

19 November 4st Day-2016 WTF World Taekwondo Junior Championships (W-59kg, W-63kg, M-68kg, M-73kg)
Draw Sheet/RESULTS_Female -59kg
Draw Sheet/RESULTS_Female -63kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -68kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -73kg

Male 68kg ( Competitions)
1. TCAKOEV Sarmat (RUS)
2. KOSTENEVYCH Kostiantyn (UKR)
3. ALIYEV Aliaskar (AZE)
3. SAROGLU Ferhat Muhammet (TUR)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-68kg

GIDDENS Connor (USA)-TCAKOEV Sarmat (RUS) 4:15 (1/32), WANG Jinyu (CHN)-TCAKOEV Sarmat (RUS) 6:14 (1/16), TCAKOEV Sarmat (RUS)-MEJRI Mohamed Amine (TUN) 13:0 (1/8), MAHBOUBI Achraf (MAR)-TCAKOEV Sarmat (RUS) 0:1 GDP (1/4), SAROGLU Ferhat Muhammet (TUR)-TCAKOEV Sarmat (RUS) 3:7 (1/2), KOSTENEVYCH Kostiantyn (UKR)-TCAKOEV Sarmat (RUS) 12:15 (Final)

Male 73kg ( Competitions)
1. LEE Seung-Min (KOR)
2. KARNUTA Sergey (RUS)
3. EL YAQINI Ayoub (MAR)
3. HIEBERT Zachary (CAN)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-73kg

MORTEZAEI Mohammad (IRI)-KARNUTA Sergey (RUS) 0 : 1 GDP (1/32), WOZNIAK Marek (POL)-KARNUTA Sergey (RUS) 0:6 (1/8), KARTAL Huseyin (TUR)-KARNUTA Sergey (RUS) 5:12 (1/4), KARNUTA Sergey (RUS)-EL YAQINI Ayoub (MAR) 18:5 (1/2), LEE Seung-Min (KOR)-KARNUTA Sergey (RUS) 22:21 (Final)

Female 59kg ( Competitions)
1. PARK Skylar (CAN)
2. YEH Yen Hsin (TPE)
3. FEDOROVA Elizaveta (RUS)
3. OZCAN Aysenur (TUR)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-59kg

EVOLO Gianella (ARG)-FEDOROVA Elizaveta (RUS) 7:9 (1/16), FEDOROVA Elizaveta (RUS)-HIRABAYASHI Kasumi (JPN) GDP 3 : 0 (1/8), FEDOROVA Elizaveta (RUS)-TASLAK Ana (CRO) 9:8 (1/4), PARK Skylar (CAN)-FEDOROVA Elizaveta (RUS) 4:1 (1/2)

Female 63kg ( Competitions)
1. SOGUT Seyma (TUR)
2. BLIZNIAKOVA Margarita (RUS)
3. JAVADI KOUCHAKSARAEI Parisa (IRI)
3. OZCAN Aysenur (TUR)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-63kg

BLIZNIAKOVA Margarita (RUS)-DIAZ Isabella (PUR) SUP 0 : 0 (1/32), RODRIGUEZ Madelyn Andrea (DOM)-BLIZNIAKOVA Margarita (RUS) 5:14 (1/16), BLIZNIAKOVA Margarita (RUS)-PANTOUVERI Nefeli (GRE) 8:0 (1/8), BLIZNIAKOVA Margarita (RUS)-RODRIGUEZ Ceana (USA) SUP 0 : 0 (1/4), BLIZNIAKOVA Margarita (RUS)-JAVADI KOUCHAKSARAEI Parisa (IRI) 10:3 (1/2), SOGUT Seyma (TUR)-BLIZNIAKOVA Margarita (RUS) 16:2 (Final)

2016 WTF World Taekwondo Junior Championships - Day 4

Semi-finals & Final: 17:00 ~ 19:00
Awarding Ceremony: 19:00 ~ 20:00

20 November 5st Day-2016 WTF World Taekwondo Junior Championships (W-68kg, W+68kg, M-78kg, M+78kg)
Draw Sheet/RESULTS_Female -68kg
Draw Sheet/RESULTS_Female +68kg
Draw Sheet/RESULTS_Male -78kg
Draw Sheet/RESULTS_Male +78kg

Male 78kg ( Competitions)
1. DIVKOVIC Partik (SLO)
2. LAZOGLU Hasan Can (TUR)
3. BAI Yan (CHN)
3. CHUN Ho-Hyun (KOR)

DIVKOVIC Partik (SLO)-KARIMOV Kamil (RUS) GDP 1 : 0 (1/16)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-78kg

Male +78kg ( Competitions)
1. TANDELOV Georgii (RUS)
2. KESELJ Aleksandar (GER)
3. GARBAR Andrei (UKR)
3. SOUZA Leandro (BRA)

WTF_Taekwondo_Junior_Male-sv78kg

LEE Meng-En (TPE)-TANDELOV Georgii (RUS) 14:17 (1/16), TANDELOV Georgii (RUS)-VIDOVIC Toni (CRO) 14:2 (1/8), KIM Min-Seo (KOR)-TANDELOV Georgii (RUS) 15:22 (1/4), GARBAR Andrei (UKR)-TANDELOV Georgii (RUS) 2:4 (1/2), TANDELOV Georgii (RUS)-KESELJ Aleksandar (GER) 20:6 (Final)

Female 68kg ( Competitions)
1. WILLIAMS Lauren (GBR)
2. KHAN Polina (RUS)
3. CERINA Kristina (CRO)
3. MYEONG Mi-Na (KOR)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-68kg

KHAN Polina (RUS)-ALSEDAH Aysheh (JOR) 1:0 (1/16), KHAN Polina (RUS)-TEPEA Hinavai (FPO) 3:0 (1/8), CALIC Natalija (SRB)-KHAN Polina (RUS) 0:12 (1/4), MYEONG Mi-Na (KOR)-KHAN Polina (RUS) 1:2 (1/2), KHAN Polina (RUS)-WILLIAMS Lauren (GBR) 4:13 (Final)

Female +68kg ( Competitions)
1. POURESMAEIL Zahra (IRI)
2. PAN Yun Ci (TPE)
3. McGOWAN Rebecca (GBR)
3. YOON Do-Hee (KOR)

WTF_Taekwondo_Junior_Female-sv68kg

BORISOVA Ella (RUS)-BOCK Ilse (NED) 4:0 (1/16), SUIENBEKOVA Maira (KAZ)-BORISOVA Ella (RUS) 1:2 (1/8),  BORISOVA Ella (RUS)-McGOWAN Rebecca (GBR) 2:6 (1/4)

2016 WTF World Taekwondo Junior Championships - Day 5

Semi-finals & Final: 17:00 ~ 19:00
Awarding Ceremony: 19:00 ~ 20:00

 Website: www.burnabyjuniorchampionships.com

Live streamed:  WTF YouTube Channel and WTF website

pdfOutline_2016 WTF World Taekwondo Junior Championships.pdf

Russian national team athletes in 2016 WTF World Taekwondo Junior Championships:

Member Men Name Weight WORLD RANKIN(October) Date Final place
1 POPOV, Georgy -45kg №16 World Ranking (Junior-45kg) Nov.16  
2 ODINAEV, Rustam -48kg   Nov.16  
3 KIRSANOV, Sergei -51kg №157 World Ranking (Senior-54kg) Nov.17 BRONZE
4 MOISEEV, Vladislav -55kg №216 World Ranking (Junior-48kg) Nov.17  
5 NAZARYAN, David -59kg №190 World Ranking (Senior-63kg) Nov.18 BRONZE
6 PUSHANKO, Nikita -63kg   Nov.18 SILVER
7 TCAKOEV, Sarmat -68kg №68 World Ranking (Junior-68kg) Nov.19 GOLD
8 KARNUTA, Sergey -73kg №47 World Ranking (Junior-73kg)  Nov.19 SILVER
9 KARIMOV, Kamil -78kg   Nov.20  
10 TANDELOV, Georgii +78kg №2 World Ranking (Junior+78kg) Nov.20 GOLD
Member Women Name Weight WORLD RANKIN(October) Date Final place
1 USHAKOVA, Karina -42kg №119 World Ranking (Junior-42kg) Nov.16 BRONZE
2 PODREZ, Vasilina -44kg   Nov.16  
3 LAGER, Biana  Lager Biana -46kg №83 World Ranking (Senior-46kg) Nov.17  
4 DMITRIEVA-BAKHANSKAYA, Yadviga -49kg №182 World Ranking (Junior-49kg) Nov.17  
5 KVARTALNAIA, Ekaterina -52kg №213 World Ranking (Junior-52kg) Nov.18 SILVER
6 MELNIKOVA, Sofia -55kg №73 World Ranking (Junior-55kg) Nov.18  
7 FEDOROVA, Elizaveta -59kg №226 World Ranking (Junior-59kg) Nov.19 BRONZE
8 BLIZNIAKOVA, Margarita -63kg   Nov.19 SILVER
9 KHAN, Polina -68kg №214 World Ranking (Junior-68kg) Nov.20 SILVER
10 BORISOVA, Ella +68kg №138 World Ranking (Junior+68kg) Nov.20  

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика