6th European Clubs Taekwondo Championships 06-09 February 2018

European Clubs Taekwondo 2018

Promoter: WORLD TAEKWONDO EUROPE
Website: www.worldtaekwondoeurope.org
Organizing MNA: Turkish Taekwondo Federation
Website: www.turkiyetaekwondofed.gov.tr
Venue: WOW Istanbul Convention Center

06 February 2018 Drawsheets/Results Tuesday (CADET MALE : -33, -37, -41, -45, -49, -53, -57, -61, -65, +65.CADET FEMALE: -29, -33, -37, -41, -44, -47, -51, -55, -59, +59)

07 February 2018 Drawsheets/Results Tuesday (JUNIOR MALE :-45, -48, -51, -55, -59, -63, -68, -73, -78, +78.JUNIOR FEMALE: -42, -44, -46, -49, -52)

08 February 2018 Drawsheets/Results Thursday  (JUNIOR FEMALE : -55, -59, -63, -68, +68. SENIOR MALE :-54, -58, -63, -68-74)

SENIOR MALE -54kg (competitors: 26)
1. HUESEYIN CANAN (GER)
2. ONUR NAS (TUR)
3. TARAS MALCHENKO (UKR)
3. MOUSTAPHA KAMA (GER)

SENIOR MALE -58kg (competitors: 46)
1. GEORGII GURTSIEV (RUS)
2. MAX CATER (GBR)
3. SAGYNYSH SHYMYRBAY (KAZ)
3. SERGHEI USCOV (MDA)

SENIOR MALE -63kg (competitors: 46)
1. HAKAN RECBER (TUR)
2. ALIMZHAN SERIKBAYEV (KAZ)
3. SIMONE CRESCENZI (ITA)
3. NIKITA PUSHANKO (RUS)

SENIOR MALE -68kg (competitors: 37)
1. BERKAY AKYOL (TUR)
2. SARMAT TCAKOEV (RUS)
3. KONSTANTINOS CHAMALIDIS (GRE)
3. YERASSYL KAIYRBEK (KAZ)

SENIOR MALE -74kg (competitors: 28)
1. ABDUSSAMAT LES (KAZ)
2. GEORGIOS RODITIS (GRE)
3. VICTOR ASP (NOR)
3. SERGEY KARNUTA (RUS)

09 February 2018 Drawsheets/Results Friday  (SENIOR FEMALE :-46, -49, -53, -57,-62, -67, -73, +73. SENIOR MALE : -80, -87, +87)

SENIOR FEMALE -46kg (competitors: 25)
1. IRYNA ROMOLDANOVA (UKR)
2. FATMA SARIDOGAN (TUR)
3. DINA POURYOUNES LANGEROUDI (NED)
3. NIHAL SATILMIS (TUR)

SENIOR FEMALE -49kg (competitors: 23)
1. MERVE DINCEL (TUR)
2. VANJA STANKOVIC (SRB)
3. HAVVA NUR COBAN (TUR)
3. KRISTINA TOMIC (CRO)

BIANA LAGER (RUS)-ZAHRA MOHAMMADI (AUT) 20:0 (1/16), SUHEDA NUR GULER (TUR)-BIANA LAGER (RUS) 13:8 (1/8)

SENIOR FEMALE -53kg (competitors: 25)
1. INESE TARVIDA (GER)
2. TIJANA BOGDANOVIC (SRB)
3. DESPINA PILAVAKI (CYP)
3. FARIZA ALDANGOROVA (KAZ)

SENIOR FEMALE -57kg (competitors: 22)
1. HATICE KUBRA ILGUN (TUR)
2. MARIJA STETIC (CRO)
3. ALEKSANDRA RADMILOVIC (SRB)
3. IKRA KAYIR (TUR)

SENIOR FEMALE -62kg (competitors: 26)
1. JONE MAGDALENO ALBIZU (ESP)
2. KRISTINA BEROS (CRO)
3. IOANNA-STAVROULA DESYLLA (GRE)
3. ANA CIUCHITU (MDA)

SENIOR FEMALE -67kg (competitors: 16)
1. MERVENUR EVCI (TUR)
2. POLINA NIKULICHEVA (RUS)
3. ATHANASIA MITSOPOULOU (GRE)
3. TETIANA TETEREVIATNYKOVA (UKR)

SENIOR FEMALE -73kg (competitors: 9)
1. MILICA MANDIC (SRB)
2. DORIS POLE (CRO)
3. MARINA KLIMKO (RUS)
3. SIMGE ERENSAYIN (TUR)

SENIOR FEMALE +73kg (competitors: 9)
1. SOLÈNE AVOULETTE (FRA)
2. AYSE ASMA (TUR)
3. GRAMMATIKI CHRISTIDOU (GRE)
3. ESRA AKBULAK (TUR)

SENIOR MALE -80kg (competitors: 33)
1. NURLAN MYRZABAYEV (KAZ)
2. RICHARD ANDRE ORDEMANN (NOR)
3. HASAN CAN LAZOGLU (TUR)
3. MUHAMMET SARI (TUR)

SENIOR MALE -87kg (competitors: 22)
1. ALEXANDER BACHMANN (GER)
2. IVAN SAPINA (CRO)
3. SMAIYL DUISEBAY (KAZ)
3. DINKO SEGEDIN (CRO)

SENIOR MALE +87kg (competitors: 14)
1. GEORGII TANDELOV (RUS)
2. ATHANASIOS NIKOLAIDIS (GRE)
3. RUSLAN ZHAPAROV (KAZ)
3. JACK RYAN SPALL (GBR)

Results All days Overall-Cadets/Juniors/Seniors

5th Turkish Open Taekwondo Tournament 10-14 February 2018

5th Turkish Open 2018

Promoter: Turkish Taekwondo Federation
Website: www.turkiyetaekwondofed.gov.tr
Organizing MNA: Turkish Taekwondo Federation
Website: www.turkiyetaekwondofed.gov.tr
Venue: WOW Istanbul Convention Center

13 February 2018  Drawsheets/Results Monday (JUNIOR FEMALE : -55, -59, -63, -68, +68. SENIOR MALE : -54, -58, -63, -68-74)

SENIOR MALE -54kg (competitors: 57)
1. AITUAR SHAIKENOV (KAZ)
2. DIONYSIOS RAPSOMANIKIS (GRE)
3. R. ISHAK TURKSAYAR (TUR)
3. DENIZ DAGDELEN (TUR)

SENIOR MALE -58kg (competitors: 58)
1. STEPAN DIMITROV (MDA)
2. JACK WOOLLEY (IRL)
3. OMAR LAKEHAL (MAR)
3. ARMAN SERIKULY (KAZ)

SENIOR MALE -63kg (competitors: 85)
1. HAKAN RECBER (TUR)
2. ALIMZHAN SERIKBAYEV (KAZ)
3. DAVID NAZARYAN (RUS)
3. KAZYBEK BAKTIYARULY (KAZ)

SENIOR MALE -68kg (competitors: 57)
1. YERASSYL KAIYRBEK (KAZ)
2. SI MOHAMED KETBI (BEL)
3. NURSULTAN MAMAYEV (KAZ)
3. BORIS KRASNOV (RUS)

SENIOR MALE -74kg (competitors: 48)
1. TONI KANAET (CRO)
2. NIKITA RAFALOVICH (UZB)
3. PIERO MARIC (CRO)
3. ULADZISLAU HALIZIN (BLR)

14 February 2018  Drawsheets/Results Tuesday  (SENIOR FEMALE :-46, -49, -53, -57,-62, -67,-73, +73.SENIOR MALE : -80, -87, +87)

SENIOR FEMALE -46kg (competitors: 38)
1. DINA POURYOUNES LANGEROUDI (NED)
2. NIHAL SATILMIS (TUR)
3. FATMA SARIDOGAN (TUR)
3. IRYNA ROMOLDANOVA (UKR)

SENIOR FEMALE -49kg (competitors: 37)
1. MERVE DINCEL (TUR)
2. ASLI KOCAK (TUR)
3. NATALIA ANTIPENKO (RUS)
3. BIANA LAGER (RUS)

DARIA IZMAILOVA (RUS)-BIANA LAGER (RUS) 1:5 (1/32), BIANA LAGER (RUS)-IPEK CIDEM (TUR) 18:13 (1/16), AINAGUL BATYR (KAZ)-BIANA LAGER (RUS) 11:14 (1/8), HANIFE AYAN (TUR)-BIANA LAGER (RUS) 13:14 (1/4), ASLI KOCAK (TUR)-BIANA LAGER (RUS) 11:10 (1/2)

SENIOR FEMALE -53kg (competitors: 44)
1. TANJA RASTOVIC (CRO)
2. DORA MARIC (CRO)
3. JULIA RONKEN (GER)
3. DINORAHON MAMADIBRAGIMOVA (UZB)

SENIOR FEMALE -57kg (competitors: 39)
1. HATICE KUBRA ILGUN (TUR)
2. BRUNA VULETIC (CRO)
3. PATRYCJA ADAMKIEWICZ (POL)
3. BODINE SCHOENMAKERS (NED)

SENIOR FEMALE -62kg (competitors: 38)
1. IREM YAMAN (TUR)
2. YULIA TURUTINA (RUS)
3. KRISTINA BEROS (CRO)
3. MAGDA WIET HENIN (FRA)

SENIOR FEMALE -67kg (competitors: 27)
1. NIGORA TURSUNKULOVA (UZB)
2. MERVENUR EVCI (TUR)
3. YULIA MIYUTS (RUS)
3. KUBRA KIYI (TUR)

SENIOR FEMALE -73kg (competitors: 16)
1. NAFIA KUS (TUR)
2. MARIE PAULE BLE (FRA)
3. IVA RADOS (CRO)
3. SUDE BULUT (TUR)

SENIOR FEMALE +73kg (competitors: 19)
1. OLGA MUZYCHKA (RUS)
2. AYSE ASMA (TUR)
3. ESRA AKBULAK (TUR)
3. MARINA KLIMKO (RUS)

SENIOR MALE -80kg (competitors: 45)
1. LUKA HORVAT (CRO)
2. RICHARD ANDRE ORDEMANN (NOR)
3. DALI ISHBERDIN (RUS)
3. RAKHYM ADILKHANOV (KAZ)

SENIOR MALE -87kg (competitors: 33)
1. HRVOJE SEP (CRO)
2. YURY KIRICHENKO (RUS)
3. ALI SARI (TUR)
3. SABIT BUGRAHAN KARAKAS (TUR)

SENIOR MALE +87kg (competitors: 25)
1. DMITRIY SHOKIN, (UZB)
2. VEDRAN GOLEC (CRO)
3. DEJAN GEORGIEVSKI (MKD)
3. ALEXEY PRYAZHNIKOV (RUS)

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика