6-13 April 2018 WT Qualification Tournament for Buenos Aires 2018 Youth Olympic Games and WT Junior Championships in Hammamet, Tunisia.

2018WT Junior

1. PROMOTER: WORLD TAEKWONDO (WT)
WEB-SITE: http://www.worldtaekwondo.org
2. ORGANIZING COMMITTEE: Federation Tunisienne de Taekwondo
WEB-SITE: https://tunisiaworldtaekwondo.com
3. VENUE: La Salle Couverte Hammamet
Address: Rue Taleb el Ezzabi, Hammamet Nord
Official Outline: Outline_2018_WTJC_YOG_Qualification_Tournament_1801291.pdf

World Taekwondo Junior Championships 2018

«Best Female Coach» - Andrey Ananchenko of Russia («Лучший женский тренер» - Андрей Ананченко из России)
«Best Male Coach» - Vahid Abdollahi of Iran («Лучший мужской тренер» - Вахид Абдоллахи из Ирана)
«MVP Junior Female» - Mireu Kang 42kg and Korea
«MVP Junior Male» - Hossein Lotfi 45kg of Iran

Best-Female-Male-Coach MALE-MEDAL

FEMALE MEDAL STANDING 2018 WORLD TAEKWONDO JUNIOR CHAMPIONSHIPS.pdf

1. Russia - 62 (1 Gold,1 Silver, 5 Bronze)
2. Great Britain -49  (2 Gold)
3. Korea -47 (1 Gold,1 Silver, 1 Bronze)

MALE MEDAL STANDING 2018 WORLD TAEKWONDO JUNIOR CHAMPIONSHIPS.pdf

1. Iran - 110 (7 Gold, 2 Bronze)
2. Korea - 54 (1 Gold,1 Silver, 2 Bronze)
3. Turkey - 52 (1 Gold,2 Silver)
...6. Russia - 33 (2 Bronze)

9 Apr 2018/RESULTS-DAY-1  2018 WT Junior Championships (W-42kg, W-44kg, M-45kg, M-48kg)
Junior Male -45 kg (Competition 47)
1. LOTFI, HOSSEIN (IRI)
2. TURAEV, AMIRBEK (UZB)
3. MAINALI, KANHA (IND)
3. LEE, JANG-HOE (KOR)

WT-Junior-Male-45kg

Junior Male -48 kg (Competition 55)
1. KIM, JIN-HO (KOR)
2. POLAT, GORKEM (TUR)
3. SHISHKO, DMITRII (RUS)
3. THARANANTASETH, PEERAKIT (THA)

WT-Junior-Male-48kg

Junior Female -42 kg (Competition 36)
1. KANG, MI-REU (KOR)
2. GOGEBAKAN, EMINE (TUR)
3. MEDVEDEVA, LARISA (RUS)
3. KALIVAND, MOBINA (IRI)

WT-Junior-Female-42kg

Junior Female -44 kg (Competition 42)
1. SMITH, JORDYN GREAT (GBR)
2. JONGKOLRATTANAWATTANA, CHU (THA)
3. STOJKOVIC, LENA (CRO)
3. ARTAMONOVA, ANASTASIIA (RUS)

WT-Junior-Female-44kg

10 Apr 2018/RESULTS-DAY-2 2018 WT Junior Championships (W-46kg, W-49kg, M-51kg, M-55kg)
Junior Male -51 kg (Competition 51)
1. VALIPOUR, AMIR (IRI)
2. KARIMOV, KHANOGHLAN (AZE)
3. LAI, PO-KAI CHINESE (TPE)
3. RASHITOV, ULUGBEK (UZB)

WT-Junior-Male-51kg

Junior Male -55 kg (Competition 64)
1. BAKHTIARI, AMIR SINA (IRI)
2. ACUNA, JOSE LUIS (ARG)
3. POPOV, GEORGY (RUS)
3. AMADOU, MAHAMADOU (NIG)

WT-Junior-Male-55kg

Junior Female -46 kg (Competition 35)
1. POWELL, AALIYAH (GBR)
2. SOMPAN, KANRAWEE (THA)
3. KARMELY, LEA ANAIS (GER)
3. TOUMI, CHAIMA (TUN)

WT-Junior-Female-46kg

Junior Female -49 kg (Competition 52)
1. HO, THI KIM NGAN (VIE)
2. KAFADAR, JOSIPA (CAN)
3. KAZARNOVSKAIA, ANNA (RUS)
3. GOEBEL, LAURA (GER)

WT-Junior-Female-49kg

11 Apr 2018/RESULTS-DAY-3 2018 WT Junior Championships (W-52kg, W-55kg, M-59kg, M-63kg)
Junior Male -59 kg (Competition 56)
1. ASGHARI MAHIABADI, HAMED (IRI)
2. DEMIR, ARSLAN (TUR)
3. RAMOS, GABRIEL (BRA)
3. LEE, YOUNG-JUN (KOR)

WT-Junior-Male-59kg

Junior Male -63 kg (Competition 69)
1. AGHAYEV, JAVAD (AZE)
2. CAULO, GABRIELE (ITA)
3. MORADI, ERFAN (IRI)
3. HUSIC, NEDZAD (BIH)

WT-Junior-Male-63kg

Junior Female -52 kg (Competition 41)
1. ZOLOTIC, ANASTASIJA (USA)
2. SOBIRJONOVA, OZODA (UZB)
3. BECKSTEIN, VANESSA (GER)
3. BRISKAROVA, GABRIELA (SVK)

WT-Junior-Female-52kg

Junior Female -55 kg (Competition 52)
1. LO, CHIA-LING CHINESE (TPE)
2. NOSOVA, ANASTASIIA (RUS)
3. TZELI, FANI (GRE)
3. YANG, JUNLI (CHN)

WT-Junior-Female-55kg

12 Apr 2018/RESULTSDAY-4 2018 WT Junior Championships (W-59kg, W-63kg, M-68kg, M-73kg)
Junior Male -68 kg (Competition 48)
1. EMADI, MOHAMMAD MAHDI (IRI)
2. NICKOLAS, CJ (USA)
3. PAULOUSKI, IVAN (BLR)
3. BOZANIC, DUSAN (SRB)

WT-Junior-Male-68kg

Junior Male -73 kg (Competition 46)
1. ESHKEVARIAN, ALI (IRI)
2. WOJTKOWIAK, ADRIAN (POL)
3. ACHAB, BADR (BEL)
3. YERKO, VLADYSLAV (UKR)

WT-Junior-Male-73kg

Junior Female -59 kg (Competition 40)
1. STEVIC, SERDJA (SRB)
2. PARK, JU-A (KOR)
3. KHUZINA, LILIIA (RUS)
3. GEORGIEVSKA, ANAMARIJA (MKD)

WT-Junior-Female-59kg

Junior Female -63 kg (Competition 39)
1. BOZANIC, NADICA (SRB)
2. KLEPAC, NIKA (CRO)
3. JANG, YU-JIN (KOR)
3. SCHMIDT, CELINE (GER)

WT-Junior-Female-63kg

13 Apr 2018/RESULTS-DAY-5 2018 WT Junior Championships (W-68kg, W+68kg, M-78kg, M+78kg)
Junior Male -78 kg (Competition 30)
1. KHOSRAVI, MOHAMMAD ALI (IRI)
2. LIM, JIN-HONG (KOR)
3. LI, ZHENGYANG (CHN)
3. ALMABROUK, ALI MABROUK S (KSA)

WT-Junior-Male-78kg

Junior Male +78 kg (Competition 30)
1. ATESLI, EMRE KUTALMIS (TUR)
2. LEE, MENG-EN CHINESE (TPE)
3. MEHRALI, NIMA (IRI)
3. PEREIRA CARDOSO, PATRIK (BRA)

WT-Junior-Male-sv78kg

Junior Female -68 kg (Competition 30)
1. LAURIN, ALTHEA (FRA)
2. VIANA, ALENA (USA)
3. MOKEEVA, VALERIIA (RUS)
3. HUSOVIC, DARIJA (GER)

WT-Junior-Female-68kg

Junior Female -+68 kg (Competition 26)
1. ADEBAIO, KRISTINA (RUS)
2. MU, WENZHE (CHN)
3. LIN, CHIEH-YU CHINESE (TPE)
3. VAN DROFFELAAR, ISABEAU (NED)

WT-Junior-Female-68kg

WT Qualification Tournament for Buenos Aires 2018 Youth Olympic Games 2018

6 Apr 2018 RESULTS/DRAW-DAY-1 WT QT 2018 Youth Olympic Games (M-48, M-73, M+73, W-49, W-63)
Junior Male -48 kg (Competition 42)
1. RASHITOV, ULUGBEK (UZB)
2. SHISHKO, DMITRII (RUS)
3. JENDOUBI, MOHAMED KHALIL (TUN)
3. KINTSURASHVILI, ZURAB (GEO)

WTQ-Junior-Male-48kg

Junior Male -73 kg (Competition 47)
1. BARAKAT, EYAD (EGY)
2. ESHKEVARIAN, ALI (IRI)
3. BOZANIC, DUSAN (SRB)
3. KHACHATRYAN, ANDRANIK (ARM)

WTQ-Junior-Male-73kg

Junior Male +73 kg (Competition 25)
1. ELSAYED, ABDELRAHMAN (EGY)
2. LEE, MENG-EN CHINESE (TPE)
3. KHANI, MOHAMMAD (IRI)
3. MCCLYMONT, ETHAN (CAN)

WTQ-Junior-Male-sv73kg

Junior Female -49 kg (Competition 56)
1. ZOLOTIC, ANASTASIJA (USA)
2. CAO, ZIHAN (CHN)
3. RYADNINSKAYA, ELIZAVETA (RUS)
3. POWELL, AALIYAH GREAT (GBR)

WTQ-Junior-Female-49kg

Junior Female -63 kg (Competition 34)
1. SOLTERO, LESLIE (MEX)
2. BOZANIC, NADICA (SRB)
3. CENNAMO, ASSUNTA (ITA)
3. VALINEJAD, YALDA (IRI)

WTQ-Junior-Female-63kg

7 Apr 2018 RESULTS/DRAW-DAY-2 WT QT 2018 Youth Olympics (M-55, M-63, W-44, W-55, W+63)
Junior Male -55 kg (Competition 67)
1. POPOV, GEORGY (RUS)
2. IOANNOU, GEORGIOS (GRE)
3. BULAT, BOGDAN (SRB)
3. KAREEM, ZAID (JOR)

WTQ-Junior-Male-55kg

Junior Male -63 kg (Competition 65)
1. ASGHARI MAHIABADI, HAMED (IRI)
2. DZIUBA, OLEKSANDR (UKR)
3. CAULO, GABRIELE (ITA)
3. EMELKIN, MAXIM (RUS)

WTQ-Junior-Male-63kg

Junior Female -44 kg (Competition 30)
1. SHCHERBAKOVA, POLINA (RUS)
2. KANG, MI-REU (KOR)
3. RODRIGUEZ, ALICIA (MEX)
3. STOJKOVIC, LENA (CRO)

WTQ-Junior-Female-44kg

Junior Female -55 kg (Competition 42)
1. TZELI, FANI (GRE)
2. ABO-ALRUB, RAMA (JOR)
3. MACEDO, SANDY (BRA)
3. SAENGSIN, KANTHIDA (THA)

WTQ-Junior-Female-55kg

Junior Female +63 kg (Competition 23)
1. MU, WENZHE (CHN)
2. HEMMATI, KIMIYA (IRI)
3. KOSZEL, MARCELINA (POL)
3. ADEBAIO, KRISTINA (RUS)

WTQ-Junior-Female-sv63kg

TOP 8 RESULTS DAY 1 (WT Qualification Tournament for Buenos Aires 2018 YOG)
TOP 8 RESULTS DAY 2 (WT Qualification Tournament for Buenos Aires 2018 YOG)

 

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика