10-11 March 2018 on 45th Dutch Open Taekwondo Championships-G1 in Eindhoven Netherlands

45 Dutch Open 2018

Promotor: Dutch Taekwondo Federation www.taekwondobond.nl
Organization: Taekwondo Bond Nederland
Place: Eindhoven, Indoor Sportcentrum Eindhoven Theo Koomenlaan 1,NL-5644 HZ Eindhoven

Official Outline 45th Dutch Open Taekwondo Championships 2018.pdf 

LIVE RESULTS: www.ma-regonline.com

10 March 2018 RESULTS/Day1
Competition (Cadet Male : -33 kg, -37 kg, -45 kg, -49 kg, Cadet Female:-29 kg, -33 kg, -37 kg, Junior Male: -51 kg, -55 kg, -59 kg, -63 kg, -68 kg, Junior Female:-46 kg, -49 kg, -52 kg, -55 kg, -59 kg, Senior Male:-58 kg, -68 kg, -80 kg, -87 kg. Senior Female:-49 kg, -57 kg, -67 kg, -73 kg.)

Senior Male -58 kg (competition 55)
1. TORTOSA CABRERA, JESUS (ESP)
2. ARTAMONOV, MIKHAIL (RUS)
3. DEL RIO GUERRERO, ADRIAN (ESP)
3. KHALIL, SAFWAN (AUS)
Senior Male -68 kg (competition 65)
1. KIM, SEOK-BAE (KOR)
2. PEREZ POLO, JAVIER (ESP)
3. TCAKOEV, SARMAT (RUS)
3. MININ, KONSTANTIN (RUS)
Senior Male-80 kg (competition 46)
1. ORDEMANN, RICHARD ANDRE (NOR)
2. COOK, AARON (MDA)
3. KIM, HUN (KOR)
3. MARTINEZ GARCIA, RAUL (ESP)
Senior Male -87 kg (competition 25)
1. LARIN, VLADISLAV (RUS)
2. DUISEBAY, SMAIYL (KAZ)
3. N'DIAYE, M'BAR (FRA)
3. KAMALOV, RAFAEL (RUS)
Senior Female -49 kg (competition 32)
1. TANG SING, IRIS (BRA)
2. IGUMENOVA, SVETLANA (RUS)
3. BASHKIROVA, VICTORIYA (RUS)
3. DINCEL, MERVE (TUR)

KORNAS, PATRYCJA(POL)-LAGER, BIANA(RUS) 5:26 (1/16), PALMER SOLER, BLANCA(ESP)-LAGER, BIANA(RUS) 14:16 (1/8), LAGER, BIANA(RUS)-IGUMENOVA, SVETLANA (RUS) 5:17 (1/4)
Senior Female -57 kg (competition 36)
1. BOSCH I PLAZA, ANDREA (ESP)
2. BOWDEN, ELLIE (GBR)
3. CELIN, LAURYGAN (FRA)
3. CHELOKHSAEVA, ANISIIA (RUS)
Senior Female -67 kg (competition 29)
1. KIM, JAN-DI (KOR)
2. JOHANSSON, ELIN (SWE)
3. GODEL-CHELMECKA, ANIKA (POL)
3. MANSUROVA, BANU (KAZ)
Senior Female -73 kg (competition 20)
1. HADZIC, ALEMA (GER)
2. ZHIVOTKOVA, ARINA (RUS)
3. VANDER-ZWALM, ESTELLE (FRA)
3. SCHNEIDER, YANNA (GER)

11 March 2018 RESULTS/Day2
Competition (Cadet Male: -41 kg, -53 kg, -57 kg, -61 kg, -65 kg, +65 kg, Cadet Female: -41 kg, -44 kg, -47 kg, -51 kg, -55 kg, -59 kg, +59 kg, Junior Male: -45 kg, -48 kg, -73 kg, -78 kg, +78 kg, Junior Female: -42 kg, -44 kg, -63 kg, -68 kg, +68 kg, Senior Male: -54 kg, -63-kg, -74 kg, +87 kg, Senior Female: -46 kg, -53 kg, -62 kg, +73 kg)

Senior Male -54 kg (competition 27)
1. LEWIS, BAILEY (AUS)
2. SHAIKENOV, AITUAR (KAZ)
3. MELO, PAULO (BRA)
3. ABDULLAEV, BAKHROM (UZB)
Senior Male -63 kg (competition 52)
1. GUZMAN, LUCAS (ARG)
2. IZUTDINOV, BOLAT (RUS)
3. CABALLERO ECHEVARRIA, MARCO (ESP)
3. CHELLAMOOTOO, DYLAN (FRA)
Senior Male-74 kg (competition 50)
1. MEHDIPOURNEJAD, KASRA (GER)
2. MARTON, JACK (AUS)
3. KRIVEYCHENKO, NIKITA (RUS)
3. MOURA, HENRIQUE (BRA)
Senior Male +87 kg (competition 21)
1. IN, KYO-DON (KOR)
2. SHOKIN, DMITRIY (UZB)
3. HEALY, JONATHAN (USA)
3. KUZNETSOV, ROMAN (RUS)
Senior Female -46 kg (competition 26)
1. POURYOUNES LANGEROUDI, DINA (NED)
2. AKALIN, RUHAT (TUR)
3. LAGUNA PEREZ, IRENE (ESP)
3. TOURNIER, SOFIA (ARG)
Senior Female -53 kg (competition 38)
1. KUDASHOVA, TATIANA (RUS)
2. BRUNO, OHIANA (BEL)
3. HOGFELDT, NORA (SWE)
3. FOLGMANN, MADELINE (GER)
Senior Female -62 kg (competition 39)
1. WIET HENIN, MAGDA (FRA)
2. EVLAMPYEVA, ELENA (RUS)
3. FROEMMING, ANNA-LENA (GER)
3. CIUCHITU, ANA (MDA)
Senior Female +73 kg (competition 20)
1. KOWALCZUK, ALEKSANDRA (POL)
2. BARDACHENKO, OLESYA (RUS)
3. MUZYCHKA, OLGA (RUS)
3. MELLIER, MAEVA (FRA)

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика