08–11 November 2018 World Taekwondo Europe Under 21 Taekwondo Championships in Warsaw, Poland.

European Under21 2018

1. Promoter: World Taekwondo Europe (WTE)
Website: www.worldtaekwondoeurope.org
Email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
2. Organizer: Polish Olympic Taekwondo Federation
Email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Website: http://www.u21warsaw2018.pl
http://www.pztaekwondo.pl
3. Date: 08 – 11 November 2018
4. Venue: Sports and Rehabilitation Center Warsaw Medical University (WUM)
5. Address: Prince Trojdena Street No. 2C 02-109 Warsaw

Outline-U21-Warsaw-2018.pdf

Live Resoults:https://tpss.eu/LiveResults.asp

pdf ALL DAYS FEMALE TROFEE
pdf ALL DAYS MALE TROFEE
pdf ALL DAYS OVERALL TROFEE

Famale Team Winers Russia Male Team Winers Russia Male Female Team Winers

pdf8 November. Day-1. Drawsheets/Results (W -53kg, W -73kg, M -63kg; M -87kg)
Female -53kg (Competition 38)
1. Inese TARVIDA (LAT)
2. Anna GIAKOUMOPOULOU (GRE)
3. Zeliha AGRIS (TUR)
3. Laura Goebel (GER)

Famale-53kg

Female -73kg (Competition 24)
1. Doris POLE (CRO)
2. Anastasiia Baklanova (RUS)
3. Alema HADZIC (GER)
3. Kristina Diubina (RUS)

Famale-73kg

Male -63kg (Competition 45)
1. Ferhat Can KAVURAT (TUR)
2. Jakub POSADZY (POL)
3. Arslan DEMIR (TUR)
3. Yusuf ATASOYU (TUR)

Male-63kg

Male -87kg (Competition 25)
1. Petr SHTYLKOV (RUS)
2. Ivan SAPINA (CRO)
3. Partik DIVKOVIC (SLO)
3. Antonio ARTAL YERA (ESP)

Male-87kg

pdf 9 November. Day-2. Drawsheets/Results (W -49kg, W -62kg, M -58kg; M -80kg)
Female -49kg (Competition 34)
1. MERVE DINCEL (TUR)
2. Alena Mironyuk (RUS)
3. Havva Nur COBAN (TUR)
3. Sara Cortegoso Lima (ESP)

Famale-49kg

Female -62kg (Competition 44)
1. Ana Ciuchitu (MDA)
2. Ana TASLAK (CRO)
3. Ikra KAYIR (TUR)
3. SENA NUR ERTURK (TUR)

Famale-62kg

Male -58kg (Competition 46)
1. Andrei KANAEV (RUS)
2. Adrian Del Rio Guerrero (ESP)
3. Georgii Gurtsiev (RUS)
3. Vladimir LOVTSOV (RUS)

Male-58kg

Male -80kg (Competition 35)
1. Artsiom Plonis (BLR)
2. Ivan PAULOUSKI (BLR)
3. Stanislav Melnik (RUS)
3. Hasan Can LAZOGLU (TUR)

Male-80kg

pdf 10 November. Day-3. Drawsheets/Results (W-57kg, W -67kg, M -68kg. M +87kg)
Female -57kg (Competition 39)
1. Patrycja ADAMKIEWICZ (POL)
2. Jolanta TARVIDA (LAT)
3. Viktoria OVCHINNIKOVA (RUS)
3. Tugba YILMAZ (TUR)

Famale-57kg

Female -67kg (Competition 30)
1. Randi DYNGELAND (NOR)
2. Valeriia Mokeeva (RUS)
3. Althéa LAURIN (FRA)
3. Yulia Miyuts (RUS)

Famale-67kg

Male -68kg (Competition 52)
1. Sarmat TCAKOEV (RUS)
2. Mehmet Kani POLAT (TUR)
3. Anton GREBENYUK (RUS)
3. Rustam Odinaev (RUS)

Male-68kg

Male +87kg (Competition 19)
1. Emre Kutalmis ATESLI (TUR)
2. Georgii Tandelov (RUS)
3. Mykyta TURGAN (UKR)
3. Dejan Georgievski (MKD)

Male-87kg

pdf 11 November. Day-4. Drawsheets/Results (W-46kg, W +73kg, M -54kg. M -74kg)M -74kg)
Female -46kg (Competition 37)
1. Larisa Medvedeva (RUS )
2. Galina Medvedeva (RUS)
3. Özlem Gürüz (GER)
3. Emine GÖGEBAKAN (TUR)

Famale-46kg

Female +73kg (Competition 17)
1. Solène AVOULETTE (FRA)
2. Tania Castiñeira Etcheverria (ESP)
3. Esra AKBULAK (TUR)
3. Natalie LAURIDSEN (DEN)

Famale-73kg

Male -54kg (Competition 47)
1. Vasyl Kotyash (UKR)
2. Maksud Dadashov (RUS)
3. Taras MALCHENKO (UKR)
3. Adil BELKADI (NED)

Male-54kg

Male -74kg (Competition 42)
1. Ali KHALIFAEV (RUS)
2. Sergey Karnuta (RUS)
3. Ramon Ruiz Domenech (ESP)
3. Martin STACH (GER)

Male -74kg

Умный Поиск

Присоединяйтесь

Нравится ВКонтакте

Яндекс.Метрика